NAZMİ CEYHAN - 1959 Kınık Köyü - Pazaryeri / BİLECİK
1959 yılı Kınık doğumluyum. 1969-1970 döneminde ilkokulu bitirdikten sonra babamın atölyesinde mesleğe çırak olarak başladım. 1969 yılından bu yana mesleğin içindeyim. Ben hala, 59 yaşında olmama rağmen bu mesleği severek yapıyorum. Ama maalesef biz şuan köyde 5-6 usta kaldık. Daha önce desti üzerinde çalışıyorduk. Buz dolapları çıkınca desti işi bitti.
Daha sonra saksı işine döndük. O günden bu yana da hediyelik eşya üzerine çalışmaktayız.
Gün geçtikte gençlerden yetişen usta olmayınca, usta sayımızda da bir azalma oldu. Köyümüzde yaşayanlar, 1938 göçmeni. Göçle köyümüze gelen atalarımızdan bir tanesi çömlekçiliği biliyormuş. Fakat çömlekçiliği bilmesi yetmiyor. Türkiye’ye geldiğinde çeşitli yerleri dolaşarak çömlekçilik için toprağın en uygun olduğu Kınık Köyü’nü buluyor ve buraya yerleşiyor.
Daha sonra kendi iş yerinde çalışmaya başlıyor. Trenlerle köfe dediğimiz sepet ve sandıklarla çevre illere ürün dağıtıyor. Daha sonra işler iyi olduğu için yanına çırak alıyor ve işi ona öğretiyor. O çırak da başkasına öğretiyor derken bugünkü ortamına geliyor ve çömlekçilik yayılıyor.

İsmail TEKİN

Salim YAŞAR

Osman MENTEŞ

Emin ASLAN