Geleneksel Türk El Sanatları arasında yer alan ve tarihi M.Ö. 30’lu yıllara dayanan Çömlekçilik, geçmişten günümüze taşınan en değerli
kültürlerimizden biri. Çömlekçiliği başka bir ifadeyle belirtmek
gerekirse “Toprağın sanatla buluşması” diyebiliriz.

Geleneksel olan her şey insanın yaratıcılığı için bir zemin hazırlıyor. Günümüzün çömlek ustaları da geleneksel hale gelen çömlekçilikte, bir sanat eserine dönüştürdükleri tasarımlara her geçen gün yenilerini ekliyorlar. Diğer bir yandan çömlekçiliğin çok önemli bir misyonunun da olduğunu söyleyebiliriz. Çömlekçilik, farklı Türk geleneklerini birleştiren bir ritüel aslında. Bunun en güzel örneğini de yine bizim için geleneksel hale gelen “Türk kahvesi” için tasarlanan ürünler de görüyoruz.

Toprağın hamurlaşması ile ustaların elinde bir sanat eserine dönüşen ve yaşam alanlarımızda bizlere eşlik eden bu tasarımların ortaya çıkış serüveni bizleri Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesindeki Kınık Köyü’ne götürdü. Nazmi Usta (Ceyhan) çocukluk yaşlarında başladığı torna serüveni kendisini 49 yıllık bir birikime sürüklemiş. Günlük yaşantımıza ufak bir dokunuşla farklı ürünlerle de pek yakında karşınızdayız.